חמש על חמש על חמש

מומחים רבים בעולם המצגות ממליצים לקצר מאוד בטקסטים במצגות. אני מסכימה לחלוטין.

עם זאת, נתקלתי לאחרונה במושג שנקרא "חמש על חמש על חמש" – ומצאתי לו מספר פרשנויות:

פרשנות אחת, מדברת על חמש דקות – חמישה שקפים – חמישה רעיונות

פרשנות אחרת, מדברת על חמישה שקפים – חמישה משפטים בכל שקף – חמש מילים בכל משפט.

בעוד אני מסכימה מאוד עם רוח הדברים של הפרשנות הראשונה, אני פחות מתחברת לפרשנות השניה, שנראית לי קיצונית משהו… בכל זאת – המטרה של מצגת, של כל מצגת היא להעביר מסרים.

כן, נכון – חשוב עד מאוד לשמור על טקסטים קצרים מאוד (כמובן, כאשר אנחנו מדברים על מצגת שמלווה דובר) – אבל עדיין, לא כדאי לעקר את המסר לחלוטין. אני גם לא חושבת שמצגת טובה היא בהכרח מצגת קצרה – תלוי במטרות, בקהל ובזמן שעומד לרשותנו.

בואו נראה דוגמה לפרשנות הראשונה:

לדובר חמש דקות להציג פרוייקט של החלת שינוי בחברה. זו הדרך לתכנן את המצגת:

חמישה שקפים – שקף לכל דקה:

המטרה: (תכנון) מה היתה המטרה
השינוי: (ביצוע) השינויים שנדרשו
התוצאות (ניתוח) :ניתוח תוצאות
הצעדים הבאים (פעולה)
ההשפעה על הארגון (הסקת מסקנות)

כל שקף, יכול להכיל עד 5 מסרים קצרים.

 

איך נכין מסרים קצרים?

להלן דוגמה: המסרים בתמונה לקוחים מתוך אתר של עמלנט, הסברים להעברת שיעור בנושא מגילת העצמאות. לקחתי משם פרק קצר – ולהלן תמונת "לפני ואחרי".
השקף הזה אמור ללוות מורה שמלמד בכיתה. השתמשתי ברוח הכלל של חמישה משפטים, ועל "חמש מילים" במובן מטפורי: לקצר את הטקסט, להעביר את המסר העיקרי של כל פסקה במסר המקורי:

מתוך אתר "עמלנט" – הדרכה על העברת שיעור על מגילת העצמאות. כאן, התייחסות לפרק אחד מתוך התכנית.

אם, כך, ההצעה שלי היא לקבל את "הרוח" של כלל 5 על 5 על 5, אבל בעיקר בהקשר של שמירה על לא יותר מ-5 מסרים קצרים בשקף. כמות השקפים, כפי שציינתי – תלויה בזמן שעומד לרשותנו.

קטגוריות: |תגיות:|תגובות 0

על כותב המאמר:

ג'וד ברק – מומחית פרזנטציות, מצגות ודוחות עסקיים מקימה והבעלים של חברת ExcelLeader" – הנתונים מתייצבים מאחוריך", מומחית אקסל ועוסקת בבניית יישומים ובניית מצגות. ג'וד היא מהמובילות בארץ באיסוף, ניתוח והצגת נתונים ליזמים, חברות, עמותות ועסקים. מתמחה בבניית מצגות חכמות המיועדות לגיוס משקיעים, כמו גם תכנות קובצי ויישומי אקסל עבור עובדים ומנהלים. אחד התחומים החביבים עליה – הדרכה בהתאמה אישית, לשליטה מתקדמת באקסל, ובפאוור-פוינט.