טבלאות ציר, תרשימים וגרפים – לוח המחוונים של העסק הקטן.

ניהול עסק קטן הוא משימה קשה מאוד שמאופיינת בעמידה בלחצים, הגדלת הכנסות, שיפור תהליכים, הקטנת ההוצאות, התנהלות מול לקוחות וספקים וכו’.

ככל שנשפר את ההתנהלות שלנו בנקודות אלו, העסק שלנו יצליח יותר. אבל איך אפשר לשלוט בכל התהליכים האלו?

הבינה העסקית מציעה כלי מעולה, שמתאים לכל עסק, החל מעסק של אדם אחד ועד לארגונים שמעסיקים אלפי אנשים:  DASHBOARD או “לוח מחוונים”.

דאשבורד לעסקים

מה החשיבות בבניית דאשבורד נכון לעסקים

תוכנת האקסל מעמידה לרשות מומחי האקסל כלים נהדרים ליצירת לוח מכוונים כזה.
ה-DASHBOARD הוא אוסף של עזרים ויזואליים – טבלאות ציר (טבלאות פיווט) תרשימים וגרפים ניתנים להכנה ב”תפירה אישית” עפ”י הצרכים של כל חברה.
בעלי עסקים קטנים יכולים לקבל תמונת מצב מדוייקת של ביצועי העסק שלהם בשקיפות מלאה, בכל רגע נתון.
במילים פשוטות – מבט אחד בלוח מכוונים המורכב מכמה טבלאות ציר, כמה תרשימים וכמה גרפים מבוססי טבלת ציר – יכול להבהיר עם העסק נמצא בעלייה או בהתדרדרות.

טיפול מיידי בנקודות בעייתיות או חיזוק נקודות מוצלחות בזמן הנכון יכולות להוות את ההבדל בין הצלחת העסק או כישלונו.

 

מהם היתרונות בשימוש ב-DASHBOARD לעסק הקטן?

 1. שקיפות
  בכל רגע נתון, עסקים יכולים לבדוק תהליכים שונים בעסק. בלי להמתין לדוחות רבעוניים, בעל עסק יכול לקבל החלטות ולראות מה עובד עבורו ומה לא.
  עד כמה מייל פרסומי עשה את העבודה, כמה קליקים קיבל פוסט, האם מודעה ממומנת הביאה לקוחות.
  טבלת ציר אחת, עם כלי פריסה שונים עושים את העבודה.
 2. זמן שווה כסף
  במקום להעסיק עובדים ו/או יועצים כדי להפיק דוחות ולבזבז זמן בקריאת הדוחות והבנתם, לוח המחוונים מאפשר הבנה מיידית של הנתונים.
  הגמישות שמעמיד לוח המחוונים לבעל העסק מאפשרת לו לבחון את המידע מזווית אחרת בכל פעם, וזאת – בלחיצת כפתור.
 3. תוצאות טובות יותר
  תכנון נכון של ה- DASHBOARD, מאפשר מעקב שוטף אחרי מדדי הביצוע הארגוניים (KPI), המדדים על פיהם אומד הארגון את רמת ביצועיו. גמישות הלוח מאפשרת לבחון מדדים שונים בכל פעם ולהגדיר “הרמת דגל” כשמדד נמצא מעל או מתחת לרמה הנדרשת.
  מיותר לציין עד כמה תיקון ביצועים מיידי מייעל את העסק.
 4.  הפחתת המתח
  כאשר המידע נגיש וזמין, תזרים המזומנים נמצא מול העיניים, ההכנסות וההוצאות ברורות והעמידה ביעדים ידועה – השליטה בעסק מקסימלית. בעל העסק יכול להתנהל בצורה יעילה מול הבנקים, הספקים והלקוחות מתוך ידע ולא מתוך תחושות בטן.
 5. התייעלות
  מעקב אחרי מדדים כגון זמן שלוקח לחזור ללקוח, החזרת מענה על פנייה, הזמן שמושקע בשיחה עם לקוח, כמות הזמן שלוקחת העבודה בפועל וכו’ – מאפשר התייעלות מיידית, שיפור התמחור וההתחייבויות ללוחות זמנים.
 6. שיפור הרווחיות
  כל הנקודות שהועלו עד כאן מביאים באופן ישיר לשיפור הרווחיות.

ג’וד ברק – שירותי מומחה אקסל מקצועיים

קטגוריות: |תגיות:|תגובות 0

על כותב המאמר:

ג'וד ברק – מומחית פרזנטציות, מצגות ודוחות עסקיים מקימה והבעלים של חברת ExcelLeader" – הנתונים מתייצבים מאחוריך", מומחית אקסל ועוסקת בבניית יישומים ובניית מצגות. ג'וד היא מהמובילות בארץ באיסוף, ניתוח והצגת נתונים ליזמים, חברות, עמותות ועסקים. מתמחה בבניית מצגות חכמות המיועדות לגיוס משקיעים, כמו גם תכנות קובצי ויישומי אקסל עבור עובדים ומנהלים. אחד התחומים החביבים עליה – הדרכה בהתאמה אישית, לשליטה מתקדמת באקסל, ובפאוור-פוינט.