העסק הקטן והניהול הממוחשב

עסקים קטנים והניהול הממוחשב

התייחסות למאמרו של שמעון אמיואל “עסק קטן זקוק לאח גדול”

לפני מספר ימים נתקלתי במאמר מעניין בעיתון כלכליסט. שמעון אמויאל, מנכ”ל אבנט תקשורת, כותב במאמרו “עסק קטן זקוק לאח גדול” : “עסק שאינו ממחשב את תהליך ניהולו אינו עסק יעיל, ולפיכך רווחיותו לאורך זמן מוטלת בספק, והישרדותו כמעט בלתי אפשרית. “הנה מספר נתונים אודות אימוץ טכנולוגיות ניהול ממוחשבות בידי העסקים הקטנים בישראל: כ-84% מהעסקים עושים שימוש במערכות ממוחשבות – עסקים בני עובד אחד או שניים הינם הקבוצה המפגרת ביותר באימוץ מגמה זו, כאשר 78.8% מהם משתמשים במערכות ממוחשבות, לעומת 90% בחברות המעסיקות 3 עובדים ויותר, ו-100% מהחברות המעסיקות למעלה מ-20 עובדים.

אז מה הבעיה? ובכן, ישנם עסקים קטנים ובינוניים הסבורים כי במידה ויש באמתחתם מחשב וחיבור לאינטרנט, הרי שהם “עושים שימוש במערכות ממוחשבות” – אך למעשה הם מבצעים רק צעד אחד במכלול הפעולות הדרוש להבאת עסקם למאה ה-21. למעשה, מגזר העסקים הקטנים נותר מאחור: רק 38.3% מעסקים אלו משתמשים במערכות תפעוליות, 44.4% משתמשים במערכות פיננסיות והנהלת חשבונות, 55.9% משתמשים במעבד תמלילים ו/או תוכנות אופיס ו-44.5% משתמשים בתוכנות מקצועיות אחרות. עסק שאינו ממחשב את תהליך ניהולו אינו עסק יעיל, ולפיכך רווחיותו לאורך זמן מוטלת בספק, והישרדותו כמעט בלתי אפשרית. לא כל הציוד, התוכנות והשירותים הממוחשבים רלוונטיים לכל בעלי העסקים, אך אלו שכן, יכולים לבצע שינוי מהותי באותו עסק.”

עוד הוא כותב במאמר: “קשה לצפות מבעלי העסקים הקטנים להתמחות בטכנולוגיה. הבנת הצורך והבחירה בין הספקים לא תתבצע מעצמה, אלא חייבת להיות מותנעת בידי גוף מרכזי לו יש אינטרס לסייע לעסקים להתייעל. הגוף הזה, כאמור, כבר קיים, אך התמקדותו הכמעט בלעדית במערך הלוואות והדרכה לעסקים הקטנים מחמיצה את השינוי הגדול באמת שיכולים העסקים הקטנים לבצע בעצמם, באמצעות התייעלות ממוחשבת. היצע הטכנולוגיה הרלוונטי לעסקים קטנים בישראל הוא עצום, ואין לי ספק שעמיתי ומתחרי בשוק זה יתגייסו לבניית חבילות מוצרים ושירותים המותאמים לעסקים אלו, אך הצעד הראשון חייב להיות מצד המדינה. על הסוכנות או גורם רלוונטי אחר לבחון ברצינות הקמת מערך יעוץ טכנולוגי אובייקטיבי, שתחתיו יוכלו ספקי המחשוב להציע לעסקים הקטנים פתרונות מותאמים. כספק שכזה, ברור כי יש לי אינטרס מסחרי בגיבוש מערך שכזה, אך התועלת העיקרית תופק בידי העסקים עצמם, שכיום אינם מודעים לאפשרויות הגלומות בהתייעלות טכנולוגית שכזו, אינם מסוגלים להגדיר את צרכיהם המדוייקים, או עומדים מבולבלים מול היצע המוצרים הקיים. אני קורא לשר הכלכלה, נפתלי בנט, בעצמו יזם המבין את חשיבותה של מהפכת המחשוב בחייו של כל עסק, לפעול לכינונו של מערך יעוץ שכזה, לטובת העסקים ולטובת כלכלת ישראל.”

כל מילה חקוקה בסלע. בניגוד למויאל, אני לא חושבת שיש צורך להמתין שהמדינה תטפל בפיתוח מערכות טכנולוגיות. עם כמה שהרעיון מבורך, ייקח זמן עד שהמדינה תצליח להוציא את הרעיון לפועל ובוודאי עד שיפותחו המערכות. לכל עסק קטן יש היום כלים טכנולוגיים ש”יושבים” במחשב – תוכנות אופיס ובהן, התוכנה שבנויה לניתוח נתונים – תכנת אקסל.

תוך זמן קצר, בעלויות נמוכות, יכול כל עסק קטן לקבל אמצעים מצויינים לניהול העסק ולניתוח הנתונים.

אני הייתי ממליצה לרשות לעסקים קטנים לעודד הדרכה לשימוש בכלים הקיימים, לתפירת תבניות מותאמות לעסקים הזעירים והקטנים ולהטמעתם בעסקים.

“תותחית אקסל” עוסקת בדיוק במענה על הבעיה: הכנת והתאמת תבניות לניהול שוטף של העסק – מעקב לקוחות, מכירות, הכנסות והוצאות והכנת כלים לניתוח התוצאות.
ברור שמערכת שתתאים לנגר לא תתאים ליועץ, לקוסמטיקאית, לשירות קייטרינג או לעו”ד.

לכל עוסק יש את הצרכים שלו, צורת החשיבה שלו והיכולת הטכנולוגית.

רק בשמירה על קלות השימוש תוך מתן מענה להרגלים האישיים בעל העסק, נצליח להגביר את היעילות והרווחיות של העסקים הזעירים והקטנים.

 

עורכת המאמר: ג’וד ברק – תותחית אקסל

קטגוריות: |תגובות 0

על כותב המאמר:

ג'וד ברק – מומחית פרזנטציות, מצגות ודוחות עסקיים מקימה והבעלים של חברת ExcelLeader" – הנתונים מתייצבים מאחוריך", מומחית אקסל ועוסקת בבניית יישומים ובניית מצגות. ג'וד היא מהמובילות בארץ באיסוף, ניתוח והצגת נתונים ליזמים, חברות, עמותות ועסקים. מתמחה בבניית מצגות חכמות המיועדות לגיוס משקיעים, כמו גם תכנות קובצי ויישומי אקסל עבור עובדים ומנהלים. אחד התחומים החביבים עליה – הדרכה בהתאמה אישית, לשליטה מתקדמת באקסל, ובפאוור-פוינט.